а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светлее

светлеат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува посветол.
Англиски: brighten
Примери:
Косата со време му светлееше.
2. Се покажува со својата светла боја.
Англиски: shine
Примери:
Во каминот светлееше еден пламен.
Свездите светлееја на ведрото небо.
Изведенки
светлеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи