а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светкавичен

светкавични
Вид збор: Придавка
Кој се извршува извонредно брзо.
Англиски: lightning
Примери:
Светкавичен удар.
Со светкавична брзина.
Светкавична војна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи