а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свети

света
Вид збор: Придавка
Само во состав со имиња на светци: свети Никола, света Петка и сл.
Англиски: St. Албански: Shën
FlexiMac
 менување на македонски глаголи