а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светиња

мн. светињи
Вид збор: Именка, женски род
1. Кај оние што веруваат - предмет или место за религиозна почит.
Англиски: sacred relic Албански: relikë e shenjtë
Употреба: Религија
Примери:
Тој даб се почитувал како светиња.
2. Нешто особено драго, што се чува со особена љубов.
Англиски: relic Албански: relikë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го чува како светиња.
Го смета за светиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи