а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светица

мн. светици
Вид збор: Именка, женски род
1. жена-светец
Англиски: saint Албански: shenjëtare
Употреба: Црковен термин
2. Доблесна жена.
Англиски: saint Албански: e shenjtë
Изрази
Се прави светица - се преправа дека е доблесна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи