а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светило

мн. светила
Вид збор: Именка, среден род
1. светало
Англиски: oil lamp Албански: llambë, fanar
2. светилник
Англиски: lighthouse Албански: fanar limani
3. (обично мн.) вид, очи
Англиски: sight Албански: shikim, sy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го удри преку светила.
Ми се зеде светилото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи