а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светилник

мн. светилници
Вид збор: Именка, машки род
1. Првобитен прибор за светење.
Англиски: oil lamp Албански: fanar, llambë
2. Кула со фенер покрај брег.
Англиски: lighthouse Албански: fanar limani
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Бродот полека се приближуваше кон светилникот.
3. Извор на светлина, на просвета; оној што дава светлина, што води, знаменит човек.
Англиски: luminary Албански: trup qiellor ndriçues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Светилник на просветата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи