а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светилиште

мн. светилишта
Вид збор: Именка, среден род
1. свето место, храм
Англиски: temple Албански: tempull
Употреба: Религија
Примери:
Од Ќаба направиле муслиманско светилиште.
2. Место што предизвикува чувство на длабока почит.
Англиски: temple Албански: tempull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Светилиште на науката.
Светилиште на уметноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи