а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светилен

светилни
Вид збор: Придавка
1. Кој свети.
Англиски: shiny
Примери:
Светилен гас.
Светилна фирма.
2. светол
Англиски: bright
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Светилна вечер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи