а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светен

светени
Вид збор: Придавка
Над кој е извршен црковен обред за осветување, осветен.
Англиски: holy
Употреба: Црковен термин
Примери:
Светена вода.
Светено лице.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи