а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свести

свестат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помогне некому да дојде на свест.
Англиски: wake Албански: ngjall
Примери:
Одвај го свестија детето.
2. Помогне некому да се осознае.
Англиски: bring to reason Албански: përcepton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тешко е нив да ги свестиш.
3. (се свести) Дојде на свест.
Англиски: wake Албански: zgjohet
Примери:
Веднаш беше се свестил.
4. (се свести) Стане свесен, се осознае, се вразуми.
Англиски: come to reason Албански: përcepton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Да се свестиш и да се оставиш од овие лоши другари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи