а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свеска

мн. свески
Вид збор: Именка, женски род
1. Женина сестра во однос на сопругот.
Англиски: sister-in-law Албански: kunatë, motër gruaje
Примери:
Отиде кај свеска му.
2. тетратка
Англиски: exercise-book Албански: fletore
Примери:
Купи една свеска со широки линии.
3. том, број
Англиски: issue Албански: numër, botim
Примери:
Делото излезе во неколку свески.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи