а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свесели

(се) свеселат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане весел; (се) развесели.
Примери:
Полека, по некое време, детето се свесели.
Изведенки
1. свеселува несв.
(се) свеселуваат
2. свеселување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи