а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свенат

свенати
Вид збор: Придавка
1. Кој загубил свежина, кој се исушил.
Англиски: wilted
Примери:
свенати цвеќиња
свенати лисја
2. Кој ја загубил младоста и убавината, здравиот изглед,
Англиски: faded
Употреба: Преносно значење
Примери:
свенато лице
FlexiMac
 менување на македонски глаголи