а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свекров

свекрови
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на свекор.
Примери:
свекров совет
Изрази
(бот.) Свекрова глава - вид цвеќе со валчесто стебло кое има боцки по ребрата (Echinocactus tortuosus).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи