а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свекрвин

свекрвини
Вид збор: Придавка
Кој се однесува свекрва.
Примери:
свекрвина клетва
Изрази
(бот.) Свекрвин јазик - вид украсно цвеќе (Gasteria disticha).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи