а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свекор

мн. свекри
Вид збор: Именка, машки род
Таткото на мажот.
Англиски: father-in-law
Примери:
Отидоа кај свекор и на ручек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи