а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свеклов

свеклови
Вид збор: Придавка
Кој се однесува свекло.
Примери:
(нар. поез.) Ми се затскри зад свеклови перја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи