а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свеж

свежи
Вид збор: Придавка
Ранг: 1746
1. Тукушто приготвен, кој не ги загубил своите природни својства; кој е обработен, кој е по природен вид.
Англиски: fresh Албански: i freskët
Примери:
свежо месо, свежи јајца
свежо овошје, свежа риба
2. Не бил во употреба, кој не е искористен.
Англиски: new Албански: i ri, i papërdorur
Примери:
Со свежи сили - ќе победиме.
3. неизвалкан, чист
Англиски: clear Албански: i pastër
Примери:
свежа вода, на свеж воздух
4. студеникав
Англиски: fresh Албански: freskët
Примери:
свежа ноќ, свеж бран
5. Кој не ја загубил својата сила, јаркост, блесок и сл.
Англиски: fresh Албански: i freskët
Примери:
свежи бои, свежо лице
6. За човек - полн со сила, здравје.
Англиски: fresh Албански: i feskët, i shëndosh
Примери:
Види го колку е свеж, кој би рекол дека има шеесет години (кој се појавил неодамна или тукушто, нов).
свежа рана, свежи гробови, свежи новости
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК