а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сведоштво

сведоштвото
Вид збор: Именка, среден род
1. Потврдување на нешто од очевидец или од информирано лице.
Англиски: testimony Албански: dëshmi, pohim
Употреба: Правда
Примери:
Според сведоштвото на очевидците злочинот бил извршен со студено оружје.
2. Факт што потврдува нешто, доказ за нешто.
Англиски: evidence Албански: dëshmi
Примери:
Богатството на пишани споменици - сведоштво за културата на народот.
3. свидетелство
Англиски: report card Албански: dëftesë
Употреба: Образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи