а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сведне

сведнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наклони, спушти надолу, наведне.
Англиски: bow Албански: përkulet, kërruset
Примери:
Сведне глава.
2. (се сведне) се наклони, се наведне
Англиски: bow Албански: përkulem, kërrusem
Примери:
Се сведна тивко над синот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи