а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сваќа

мн. сваќи
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена на сват или жена во својство на сват.
Албански: krushkë
Примери:
(разг.) Сват со сваќа не се фаќа!
2. Погача која се меси од страна на сватовите на младоженецот и се носи кај мајката на невестата.
Албански: pogaç krushke
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи