а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сватоса

Види и: сват (м.)
(се) сватосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се ороди (преку женачка).
Примери:
Кој верувал дека ќе се сватосаме со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи