а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свастика

мн. свастики
Вид збор: Именка, женски род
1. Крст со краци насочени во ист правец.
Англиски: swastika
Употреба: Религија
2. Симбол на нацистичката партија во Германија.
Англиски: swastika
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи