а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свадба

мн. свадби
Вид збор: Именка, женски род
Прослава по повод склучување брак.
Англиски: wedding Албански: dasëm
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги поканиле сите на свадба.
Бидна свадба и мина.
Изрази
(посл.) Кој не правел куќа и свадба, ништо не знае од веков.
(разг.) Сребрена, златна, дијамантска свадба.
(посл.) Го каниле магарето на свадба, та му зарачале да си го земе самарот.
По свадба тапани.
(посл.) Свадба без гајда (свирка) не бидува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи