а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свадбар

мн. свадбари
Вид збор: Именка, машки род
Гостин на свадба.
Англиски: wedding guest
Примери:
Се враќаат свадбарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи