а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Клетки од восок што ги прават пчелите за складирање на медот.
Англиски: honeycomb
Употреба: Земјоделство
Примери:
мед со саќе
Изведенки
сатен прид.
сатна ќелија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи