а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сајдиса

сајдисаа
Вид збор: Глагол, свршен
Уважи, прими на знаење, одобри, укаже почит.
Англиски: respect, regard Турски: saymak
Употреба: Разговорно
Изрази
Господ те сајдисал - благослов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи