а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сајбија

мн. сајбии
Вид збор: Именка, машки род
1. господар, сопственик
Англиски: owner Турски: sahip Албански: sajbi, pronar
Употреба: Разговорно
Примери:
Секоја куќа има сајбија.
2. домаќин
Англиски: landlord Албански: pronar, nikoqir
Употреба: Разговорно
Примери:
Треба да се жени, да стане сајбија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи