а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саја

мн. саи
Вид збор: Именка, женски род
1. вид дебела чоја
Турски: saya
Употреба: Архаизам
2. Женска облека без ракави.
Турски: saya Албански: saja
Употреба: Архаизам
Примери:
срмена саја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи