а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саѓав

саѓави
Вид збор: Придавка
Кој е полн со саѓи; кој е извалкан со саѓи.
Англиски: sooty
Примери:
саѓав воздух
со саѓави раце
FlexiMac
 менување на македонски глаголи