а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саштиса

саштисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Збуни, изненади некого.
Англиски: stun Турски: şaşmak Албански: shashtis
Употреба: Разговорно
Примери:
Го саштисав учителот со одговорот.
2. (се саштиса) Се збуни, се изненади од нешто.
Англиски: daze Албански: shashtis, habis, çudis
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога го виде, се саштиса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи