а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сач

мн. сачови
Вид збор: Именка, машки род
Плитка, метална, кована поклопка за печење леб што се става врз подница, тепсија во која се пече леб, зелник и др.
Англиски: oven Турски: sac
Примери:
погача под сач
Изрази
(разг.) Надвор е сач (многу топло).
Изведенки
саач м.
мн. саач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи