а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафт

Вид збор: Именка, машки род
сок, сос
Англиски: sauce Германски: Saft Албански: salcë, lëng
Употреба: Гастрономија
Примери:
ќофте во сафт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи