а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафра

мн. сафри
Вид збор: Именка, женски род
мака, тегоба
Англиски: grief Турски: safra
Употреба: Разговорно
Примери:
Mе фати сафра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи