а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафи

Вид збор: Придавка
чист, прав (вистински), отворен
Англиски: pure Турски: safi
Употреба: Разговорно
Примери:
Сафи злато (чисто злато).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи