а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафијан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Фино обработена овча или козја кожа.
Англиски: saffiano
Изведенки
1. сафијански прид.
сафијанскиот
2. сафтијан м.
(едн.)
сафијан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи