а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафирен

сафирниот
Вид збор: Придавка
1. Што е од сафири; што е со сафири.
Примери:
сафирен прстен
сафирни обетки
2. Што е со боја на сафир.
Примери:
сафирни очи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи