а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафа

мн. сафи
Вид збор: Именка, женски род
лонец
Англиски: pot Турски: safa
Употреба: Разговорно
Примери:
Сафа за вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи