а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сафари

мн. сафарија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33100
1. Авантуристичко патување низ африкански земји.
Англиски: safari Албански: safari
Употреба: Туризам
2. Странска истражувачка или ловечка експедиција во Африка во која учествува домородното население како носачи на товар и оружје.
Англиски: safari Албански: safari
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК