а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатрап

мн. сатрапи
Вид збор: Именка, машки род
1. Во стара Персија - управител на провинција со неограничена власт.
Англиски: satrap Турски: satrap Албански: satrap
Употреба: Историја
2. Жесток, самоволен владар, деспот; лош, жесток човек.
Англиски: despot Албански: despot, tiran
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи