а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатрапски

сатрапска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на сатрап.
Англиски: despotic
Примери:
Сатрапско држење.
Изведенки
сатрапски прил.
На начин својствен на сатрап.
Пример: Постапи сатрапски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи