а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатрапија

мн. сатрапии
Вид збор: Именка, женски род
1. Земја во која владее сатрап.
Албански: satrapi
Употреба: Историја
2. Подјармена, угнетена земја; земја во која луѓето немаат никакви права.
Албански: tirani
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи