а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатисфакција

мн. сатисфакции
Вид збор: Именка, женски род
Во феудално-благородничкиот живот - задоволување што му се давало на навредениот во вид на дуел.
Англиски: satisfaction Албански: kënaqësi
Примери:
Бара сатисфакција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи