а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сардоничен

сардоничниот
Вид збор: Придавка
Што е злобен, зајадлив.
Англиски: sardonic
Примери:
сардоничен поглед
сардонична насмевка
Изведенки
сардонично прил.
Пример: Сардонично се насмеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи