а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сараф

мн. сарафи
Вид збор: Именка, машки род
Менувач на пари, банкар.
Англиски: moneychanger Турски: sarraf
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Татко ми сараф не бил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи