а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сарабанда

мн. сарабанди
Вид збор: Именка, женски род
1. Стар шпански и француски народен танц и музиката за тој танц.
Англиски: sarabande Француски: sarabande Албански: sarabandë
Употреба: Музика и танц
2. Музичко дело во ритам на тој танц.
Англиски: sarabande Француски: sarabande Албански: sarabandë
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи