а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сапун

мн. сапуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4830
Средство за миење или перење со вода.
Англиски: soap Турски: sabun
Примери:
Пере со сапун.
Еден калап сапун.
детски сапун
тоалетен сапун
Сапун за перење.
Сапун за бричење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК