а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сапуница

мн. сапуници
Вид збор: Именка, женски род
1. Вода со сапун.
Англиски: soapsuds Албански: shkumë sapuni
Примери:
Меур од сапуница.
2. Телевизиска серија во многу продолженија без содржина.
Англиски: soap opera Албански: serial televiziv pa përmbajtje
Употреба: Преносно значење
Примери:
шпанска сапуница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи