а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сапуниса

сапунисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачка со сапун.
Англиски: soap Албански: sapunis, bëj me sapun
Примери:
Само што го сапуниса детето, снема вода.
2. (се сапуниса) Се намачка со сапун.
Англиски: soap Албански: sapunis
Примери:
На чешмата во дворот се сапуниса до половина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи